O nás
Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav přijalo rozhodnutí, že je nutno prodat občanům stávající panelové domy. Jako důvod uvádělo, že se neumí o tyto domy starat. Skutečnost však byla trochu jiná. Město z vybraného nájemného hradilo jiné akce a do uvedených domů nevracelo žádné finanční prostředky zpět. Město prostřednictvím svého smluvního správce financovalo pouze havárie a a povinné revize. Tím se domy dostaly do velmi nelichotivého stavu a jejich revitalizace bude značně nákladná pro jakéhokoliv majitele.
Je nutné ještě připomenout, že 3 až 5 let staré (mladé) panelové domy byly převedeny na Město
v roce 1990 od Ministerstva obrany ČR za symbolickou 1,-Kč. Mimo to domy z této etapy privatizace byly
jako zástava u banky na probíhající výstavbu čističky pro naše město. Čističku využívají všichni občané města a tak jsme byli rukojmí, kterým nemohly být byty prodány v prvních etapách privatizace, kdy byly byty prodávány za 40.000 až 80.000,-Kč.
To připomínáme proto, že radnice vysokými cenami v této fázi argumentovala tím, že zastupuje i ostatní občany města, kteří mají svoje vlastní bydlení a proto by byli počkozeni. Přitom právě naše byty a potažmo my jsme vlastně pro všechny ostatní obyvatele města umožnili financování čističky.
V roce 2005 bylo zvoleno nové zastupitelstvo, které zřejmě potřebovalo další finanční prostředky. Jak je získat? No nejjednodušeji, od občanů. Proto se, a to je další důvod privatizace, začalo jednat o prodeji domů v majetku města. Prvotní představy o ceně bytů některých představitelů města byly velmi, nazvěme to, svérázné. Představy se pohybovaly v rozmezí 8.000 až 15.000 Kč/m2. Tato skutečnost "prosákla" na veřejnost a vyvolala spontální akci občanů - založení Občanského sdružení. Při svém vzniku v roce 2006 mělo OS 653 členů! Právě jen díky aktivitě nás občanů, nakonec město snížilo prodejní cenu na tu, za kterou jsme v konečném výsledku koupili.
Nemá cenu rozebírat co vše předcházelo vlastnímu prodeji a jak se "profesionálně" k celé věci přistupovalo, to je na celou knihu. Nicméně po dvou letech jednání a práce jsme se dostali do fáze podpisu Kupních smluv - koupě do osobního vlastnictví.
Zákony našeho státu pak stanovují, že vlastníci bytových jednotek v jednotlivých panelových
domech se musí založit nebo vstoupit do společenství vlastníků bytových jednotek.
A tak vzniká Společenství na vinici 1733.
- 18.6.2007 - MěÚ rozhodl o prodeji a schválil Zásady pro privatizaci č.1 - družstva
- říjen 2007 - Schváleny Zásady č.2 - vznik SVBJ
- leden 2008 - Zahájen výběr prostředníka
- prosinec 2008 - Zaslány nabídky na odprodej bytů v našem domě
- 24.2.2009 - Podpis Kupních smluv
- 25.3.2009 - Proveden vklad do Katastru nemovitostí
- 6.4.2009 - Nájemníci domu přijali usnesení o založení společenství vlastníků a zvolili výbor
- 6.5.2009 - KN oznámil zápis prvních tří majitelů
- 9.6.2009 - Proběhla ustavující schůze společenství u notáře
- 18.6.2009 - Zaregistrován u Městského soudu v Praze Návrh na zápis do registru
- 25.6.2009 - Usnesení o registraci Společenství Na Vinici 1733
- 10.7.2009 - Vstoupila v platnost registrace na Městském soudu